چطور ناخن‌های زیبا و سالمی داشته باشیم؟آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که درست ۱ یا ۲ روز بعد از انجام مانیکور متوجه شوید ناخن‌های‌تان شکسته‌اند؟ و یا پوست‌های اطراف ناخن‌های‌تان خشک، پوسته پوسته و شاخی شکل شده باشند؟ اگرچه تنها ظرف چند ثانیه می‌توانید با استفاده از یک ناخن‌گیر این مشکل را حل کنید اما این شواهد حاکی از نشانه‌های مهم‌تر و جدی‌تری خواهند بود. مشکل سلامت ناخن‌ها که نباید نادیده گرفته شود!

پوست‌های اطراف ناخن‌ها را جدا نکنید

متخصصین معتقدند، جدا کردن پوست اطراف ناخن‌ها به هیچ وجه راه‌حل مناسبی نیست. پوست شما قسمت مهمی از بدن شما را تشکیل داده است و لایه‌های پوستی اطراف ناخن در واقع قسمت‌های انتهایی پوست بدن هستند. وظیفه این لایه‌های پوستی محافظت از بدن در برابر باکتری‌ها است. یک راه‌کار مناسب برگرداندن این پوست‌ها به حالت اولیه خود با مرطوب کردن و یا استفاده از لایه‌بردارهای مناسب است.

از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید

رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در سلامت و عملکرد صحیح بدن ما ایفا می‌کند. برای داشتن ناخن‌هایی سالم و مقاوم توصیه می‌شود به مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید. ناخن‌ها از پروتئین تشکیل شده‌اند پس اولین و مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین است. منابع غنی از پروتئین حیوانی عبارتند از گوشت انواع ماکیان، ماهی‌ها و گوشت قرمز. اسفناج و سایر سبزیجات هم منابع مهم گیاهی برای دریافت پروتئین لازم هستند.

از ناخن‌های‌تان به عنوان ابزار استفاده نکنید

ممکن است زمانی که ابزار لازم مثلا یک قیچی در دسترس‌تان نباشد از یک یا دو ناخن انگشت‌تان برای باز کردن پاکت و یا یک جعبه استفاده کنید. این یک عادت بد و نادرست است. ممکن است با این کار باعث شکستن یا برگشتن ناخن‌تان شوید. قسمت سفید ناخن به دلیل اینکه زیاد تحت فشار است به مرور ضعیف می‌شود و در نهایت می‌شکند. پس بهتر است در استفاده صحیح از ناخن‌های‌تان کمی بیشتر دقت کنید.

دست‌ها و ناخن‌های‌تای را همیشه مرطوب کنید

اگر شما هم دائما با معضل خشکی دست‌های‌تان رو به رو هستید احتمالا بدن‌تان به میزان لازم آب ندارد و دچار کم‌آبی هستید. بعد از هربار شستن دست‌ها از یک مرطوب کننده مناسب مثل انواع کرم‌ها و روغن‌های موجود در بازار استفاده کنید و بدین شکل هم‌زمان از خشکی دست‌ها و ناخن‌های‌تان جلوگیری کنید. برای مثال استفاده از روغن نارگیل می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

زیاد از محلول‌های پاک‌کننده دست استفاده نکنید

با وجود آلودگی‌های اطراف ما و جرم و میکروب‌های زیادی که در محیط زندگی همه ما وجود دارد امروزه استفاده از مواد بهداشتی و پاک‌کننده زیادی بسیار مرسوم است. اما استفاده بیش از حد این مواد پاک‌کننده آنقدرها هم که فکر می‌کنید مفید نیست بلکه می‌تواند مضر هم باشد. در واقع این مواد باید تنها به پوست دست‌ها زده شوند و نه ناخن‌ها. تماس آن‌ها با ناخن‌ها باعث خشکی و آسیب جدی خواهد شد. پس بهتر است هنگام استفاده از این محلول‌های پاک‌کننده و یا انواع صابون‌ها احتیاط لازم را به عمل آورید.

مانیکور کنید

انجام هفتگی مانیکور ناخن‌ها (حتی ناخن‌های کوتاه) یک راه‌کار عالی است. علاوه بر ظاهر زیبا انجام مانیکور باعث می‌شود همیشه اندازه ناخن‌های‌تان یکسان باشد و بدین شکل از شکسته شدن بیش از اندازه‌شان جلوگیری شود. مهمتر اینکه با انجام یک مانیکور صحیح پوست‌های اطراف ناخن کمتر آسیب می‌بینند و در محل اصلی‌شان باقی می‌ماند و شاخی شکل و پوسته‌پوسته نمی‌شوند.

چطور ناخن‌های زیبا و سالمی داشته باشیم؟


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها